Parę słów
o Technice Alexandra


Kim był? - Jak działa? - Komu pomaga?

Frederic M. Aleksander był australijskim, dobrze zapowiadającym się aktorem, który na początku swojej kariery zaczął tracić głos. Ponieważ tradycyjne kuracje nie przyniosły efektu, Aleksander zdecydował się sam sobie pomóc. Zauważył, że przyczyna jego dolegliwości leży w SPOSOBIE w jaki deklamował. Poświęcił parę lat na uważną obserwację siebie przy pomocy luster. Wkrótce zrozumiał że sposób w jaki stał, ruszał się, mówił i myślał, oddziaływał na jakość jego głosu i ruchu. Swoje odkrycia zawarł w książkach i artykułach. Wielu sławnym ludziom pomógł odzyskać swobodę ruchu, pozbyć się bólu i innych dolegliwości. Dzięki ich wsparciu, jego metoda rozprzestrzeniła się na całym świecie i jest regularnie prowadzona na wyższych uczelniach muzycznych i aktorskich.

U podłoża Techniki Alexandra jest założenie że nasze myślenie wpływa na sposób w jaki się poruszamy, co czujemy i odwrotnie. Dzięki nauce świadomej obserwacji siebie zaczynamy rozpoznawać mentalne i fizyczne nawyki, które powodują że nie funkcjonujemy optymalnie. Większość z nas jako dzieci poruszała się z wdziękiem i gracją. Gdzieś po drodze zatraciliśmy tą swobodę, razem z ciekawością świata i kreatywnością. Na lekcjach z TA uczymy się jak móc powiedzieć ‘STOP’ nadmiernym napięciom i zmienić swoje myślenie na bardziej konstruktywne. Dzięki temu możliwe jest odzyskanie swobody ruchu, polepszenie jakości życia i pozbycie się lub złagodzenie różnych dolegliwości.

Działanie Techniki Alexandra sprawdzano poprzez naukowe badania. W jednym z nich pacjenci z bólami pleców zostali podzieleni na cztery grupy. Część z nich brała lekcje z Techniki Alexandra, część chodziła na masaż a część na zajęcia z aerobiku. Okazało się że osoby chodzące na lekcje z TA jeszcze po roku odnotowywały 80% polepszenia, które nie wystąpiło w innych grupach. W Wielkiej Brytanii metoda ta jest rekomendowana przez NHS (odpowiednik polskiego NFZ) i zalecana dla pacjentów z chronicznymi bólami pleców.